Giriş Yap
Yeni Enerji Etiketleri İle İlgili Bilgilendirme

Yeni Enerji Yönetmeliği Bilgilendirme Kılavuzu

Enerji etiketi nedir? Tüketicilerin ürünler hakkında doğru ve karşılaştırılabilir bilgi alabilmesi için tüm üreticilerin, enerji etiketlerini hazırlaması ve ürünlerle birlikte sunması zorunludur. Avrupa Birliği ve Türkiye’de yönetmeliklerde belirtilen test standartlarına göre belirlenen bilgiler sayesinde ürünlerin enerji tüketimi, ses seviyesi ve kapasitesi gibi özellikler bu enerji etiketlerinde verilir.

Yeni Enerji Regülasyonu ve Yeni Enerji Etiket Geçişi Üreticileri daha az enerji tüketen, çevre dostu ürünler geliştirmeye teşvik etmek için Avrupa Birliği’nde yayımlanan Enerji Etiketlemesi Çerçeve Yönetmeliği uyarınca Yeni Enerji Etiketine geçiş Mart 2021 olarak planlanmıştır. Bu geçiş ile alışkın olduğumuz A+++, A++, A+ gibi enerji skalaları yerine A, B, C, D, E, F, G enerji skalası kullanılacaktır. Mevcut enerji etiketi ölçeklendirmesine göre satılabilir en düşük enerji sınıfı buzdolabı ve derin dondurucular için A+ iken, yeni enerji etiketlerinde ölçek G (en düşük) ve A (en yüksek) arasında olup satılabilir en düşük enerji sınıfı F enerji sınıfı olacaktır. Yeni enerji etiketlerinde ayrıca QR kod yer alacaktır. Akıllı cihazlarla okutulabilecek QR kodlar sayesinde tüketiciler ürünlerle ilgili daha fazla bilgiye erişebileceği ürün bilgi formlarına erişebilecektir. Bu değişiklikle beraber yeni enerji etiketine geçişi yapılacak olan ürün gruplarımız Derin Dondurucu ve Buzdolabı olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Enerji Regülasyonu Geçiş Detayları Mevcut enerji etiketi ile yeni enerji etiketi arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Yani, mevcut enerji etiketinde A++ olan bir ürünün, yeni enerji etiketinde hangi sınıfta olacağı kesin bir ifade ile söylenemez. Çünkü yeni enerji etiketinin test yöntemleri, mevcut enerji için kabul edilen test yöntemlerinden farklıdır. Regülasyonla ilgili geçiş tarihi 1 Mart 2021 olarak belirlenmiş olup, bu tarih eski etiketli modelin satış noktasına (bayilerimize) fatura edilen tarih olarak baz alınmıştır. Bu tarihten önce satış noktalarına (bayilerimize) fatura edilen eski etiketli ürünler, 1 Aralık 2021 tarihine kadar tüketicilere satışa sunabilecektir.

Yeni Enerji Etiketleri ve Açıklamaları Buzdolabı ve derin donduruculara ait yeni tip enerji etiketi örneği ve üzerindeki bilgilere ait açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni enerji regülasyonuna göre yeni enerji sınıfları ve ürün isimleri