Giriş Yap
Üretimde Karbon Ayak İzi Düşürme Projesi

Faaliyetlerinin yanında doğaya dost uygulamalarla kendini gösteren Uğur Soğutma, öncelikli hedef olarak bulunduğu çevreyi korumayı, geniş anlamda ise yeryüzündeki tüm insanların yaşam kalitesini arttırmayı ilke edinerek hammadde seçiminden arıtmaya, üretimden sevkiyata kadar tüm aşamalarda doğal kaynakları koruma sorumluluğu ile hareket etmektedir.

Çevreye duyarlılığını sadece A++ ürünleriyle değil üretim aşamalarında da çok önemseyen Uğur Soğutma, “Üretimde Karbon Ayak İzi Düşürme Projesi” kapsamında üretimde kullanılan araçlarını karbon salınımı en düşük olan araçlar ile değiştirmeye başladı. Bu proje kapsamında LPG ve akaryakıt ile çalışan forklift araçlarını elektrikli araçlar ile değişimine başlanmıştır.

Şirket içi ulaşım amaçlı kullanılan benzinli motosikletler ise elektrikli motosikletler ile değiştirilerek benzinli olan önceki modellere kıyasla %90’a varan oranlarda enerji tasarrufu sağlanmış, karbon salınımı olmadığı için çevreye zarar vermemek hedeflenmiştir.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda mücadelede Uluslararası geçerliliği bulunan Kyoto protokolüne uygun olarak, çevreye saygılı endüstriyel soğutucu akışkanları tercih eden firma, sera etkisine sebep olup küresel ısınmayı artıran gazların kullanılmamasına özen göstermektedir.

Proje kapsamında üretimde karbon salınımını daha az miktarlara indirmek için faaliyetlerine devam eden Uğur Soğutma, üretimde karbon salınımı en düşük olan firmalar arasına girmeyi hedeflemektedir.

Karbon Ayak İzi Nedir?

Karbon Ayak İzi; küresel ısınmanın başlıca sorumlusu olarak gösterilen, sera etkisine yol açan gazların oluşumuna neden olan ve fosil yakıtların kullanımıyla atmosfere yayılan karbondioksit (CO2) salınımının, bireyin ve şirketlerin doğrudan veya kullandığı ürünlerin üretimi açısından ‘enerji kullanımıyla dünyaya bıraktıkları zarar’ anlamına gelmektedir.