Giriş Yap
Su İsrafını Önleme Projesi

Çevreci şirket politikaları ile hareket eden Uğur Soğutma A. Ş. su israfını önleme amacı ile idari bina lavabo musluklarında fotoselli musluklara geçerek su israfını önleme projesinde başladı.

Doğal Hayatı Koruma Derneği (WWF) Türkiye temsilciliğinin verilerine göre, dünyanın büyük bir kısmı sularla kaplı olsa da tatlı su kaynakları gezegenimiz üzerindeki su kaynaklarının yalnızca %2,5’ini oluşturuyor. Bugün dünyada yaklaşık 700 milyon insan 43 farklı ülkede su kıtlığı çekiyor. Küresel nüfusun 2050’de 9 milyara ulaşacağı öngörülüyor ve bu durumda nüfusun %65’i ciddi su stresiyle karşı karşıya kalacak. Bir ülkenin su zengini olabilmesi için kişi başına düşen yıllık ortalama su miktarının en az 10 bin metreküp olması gerekirken, bu miktar Türkiye’de yalnızca bin 519 metreküp. 2030 yılında ise bin 100 metreküp olması öngörülüyor. Bugün hemen harekete geçmezsek Türkiye hızla su fakiri bir ülkeye dönüşebilir.

Bu olumsuz tablonun önüne geçmek adına en çok su tüketilen yerlerden biri olan şirket lavabo ve tuvaletlerine su israfının vardığı sonuçları gösteren afişler asarak ve lavabo musluklarının fotoserli batarya ile değiştirerek gereksiz su tüketiminin önüne geçildi. Su israfının önüne geçmek için çalışmaların devam edeceğini ve uygulamanın tüm şirket lavabo ve tuvaletlerine uygulamayı düşündüklerini dile getiren yetkili ilerleyen zamanda yağmur suyu toplama ve kullanma ile ilgili projelerinin olduğunu ve su israfını en aza indirmek için şirket adına ellerinden gelen tüm uygulamaları yapacaklarını söyleyerek sözlerine son verdi.