Vitamin ve Mineral Deposu Ispanak
Menüleri atla içeriğe git. Haberleri Görüntüle İletişim - Bize Ulaşın
KURUMSAL

Vitamin ve Mineral Deposu Ispanak


     Ispanak, içerdiği bol miktardaki vitamin ve mineraller sayesinde çok eski çağlardan beri alternatif tıp alanında hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

     Gerek alternatif tıpta gerekse modern tıpta hatırı sayılır bir ilgiye mazhar olan ıspanak, her ne kadar dört mevsim sofralarımızda yer alıyor olsa da kış aylarında mevsimsel tazeliğiyle sofralarımıza gelmektedir. 

     Ispanak, gerek vitamin gerekse mineral açısından inanılmaz zengin bir besindir. İçerisinde bol miktarda A, C, E ve K vitamini bulunmaktadır. Aynı zamanda potasyum, sodyum, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, çinko karoten-ß ve lutein-zeaksantin içermektedir. Doymamış yağ oranı yüksek, ve bolca protein bulunduran Ispanak, lifli bir yapıya sahiptir.

     Ispanak, içerdiği bol miktardaki vitamin ve mineraller sayesinde çok eski çağlardan beri alternatif tıp alanında hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemine faydalıdır. Aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olur.

     İçerdiği yüksek randa A vitamini, birçok hastalığa şifa kaynağı olurken özellikle görme duyusuna ve göz sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur. Kemik sağlığının korunmasından kan hücrelerinin sağlığına kadar çok geniş bir alanda hizmet eder.

     Ispanak, antikanser özelliğe sahip olan flavonoidler açısından da oldukça zengindir. Günümüzde yapılan araştırmalar, ıspanağın mide ve cilt kanserine neden olan hücrelerin ortadan kalkmasına yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Ispanağın ayrıca agresif prostat kanserine karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.

     Ispanağın rahatlatıcı bir özelliği de vardır. Sinir sistemi üzerinde etkili olan besinlerden biridir. Düzenli olarak tüketilmesi stres ile savaşta yardımcı olur. Akşam tüketildiği takdirde rahat bir uyku uyunmasına da etki eder. İçerdiği çinko, demir ve magnezyum ise vücutta düzenleyici bir görev görür. Ayrıca gün içinde kaybolan enerjinin hızlı bir şekilde kazanılmasına yardımcı olur.

     Ispanağın sağlıklı kişilerde hastalıklara yakalanma riskini ciddi anlamda azalttığını ve bazı hastalıklar için de tedavi amaçlı olarak kullanılabileceğini söylemek mümkündür. Bu yüzden her yaş grubundan insanın düzenli olarak ıspanak tüketimine önem vermesi gerekmektedir.

Arama Ekranını Kapat