Uğur Soğutma Çalışanları Kan Bağışında Bulundu
Menüleri atla içeriğe git. Haberleri Görüntüle İletişim - Bize Ulaşın
KURUMSAL

Uğur Soğutma Çalışanları Kan Bağışında Bulundu


     Ülkemizde her yıl 2 milyona yakın insanımızın kana ihtiyacı bulunmaktadır. Bu ihtiyaç genellikle hastaların yakınlarından ve acil durumlar için sağlanabilmektedir. Kan, üretilemeyen bir doku olduğu için hali hazırda tek kaynak sağlıklı donörlerdir. Bunun bilincinde ve farkında olan Uğur Soğutma A.Ş. ve çalışanları sürekli olarak destek verdikleri Türk Kızılayı'nın kan bağışı kampanyasına her yıl olduğu gibi bu yıl da destek verdi.

     Ülkemizde kan ihtiyacının bir kerelik değil sürekli ihtiyaç olduğuna inanan Uğur Soğutma A.Ş. ve çalışanları, sağlıklı her bireyin kan bağışında bulunması gerektiğine ve yoğun bir katılımla da kan bağışının önemine dikkat çekti. Çalışanların yoğun ilgi gösterdiği gönüllü kan bağışını gerçekleştirirken bu konuda kendilerini teşvik eden Uğur Soğutma yöneticilerine de teşekkür ettiler. Türk Kızılayı Aydın Şubesi tarafından başlatılan “Kan Bağışı” kampanyasına, Uğur Soğutma A.Ş. çalışanları saat 12.00-17.00 saatleri arasında fabrika içinde yer alan steril ortamda onlarca kişi kan bağışında bulundu.

     18-60 yaş arasında, ağırlığı 50kg’ın üzerinde olan, önemli sağlık sorunu olmayan hemen herkes doktorunun muayenesi sonucunda uygun bulunursa kan bağışında bulunabilir. Erkekler 3 ay, kadınlar ise 4 ay aralıklarla kan bağışında bulunabilir.

     Kan bağışlamak, sadece sosyal bir sorumluluk değil aynı zaman da  bağış yapan kişiye de çeşitli faydaları bulunuyor. Kan bağışlamanın faydalarını şöyle belirtmek mümkün:

  • Kemik iliğinin yağlanmasını önlediğinden, kan yapımının canlı tutulması sağlanır.
  • Bağışlanan kanın yerini almak için genç hücreler salgılanır, bu da bağışçının daha dinç ve canlı hissetmesini sağlar.
  • Kan bağışlamak, kandaki yağ oranını düşürür.
  • Kalp krizi riskini %90 oranında azaltır.
  • Baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon ve yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde önemli bir katkısı vardır.
  • Bağışlanan her kan; AIDS, Hepatit B, Hepatit C ve Sifiliz Kan grubu taramasından geçirilir. Diğer bir deyişle, bağışçı ücretsiz olarak bu testleri yaptırmış olur.
  • İnsancıl, soylu ve onurlu bir davranış olan kan bağışının manevi yönden değeri ölçülemeyecek kadar büyüktür.
Arama Ekranını Kapat