Ağaçların Faydaları » UĞUR SOĞUTMA
Menüleri atla içeriğe git. Haberleri Görüntüle İletişim - Bize Ulaşın

Ağaçları Faydaları

     Doğal güzelliğimizin başyapıtları ağaçlar çeşit çeşit güzellikleri yanı sıra insanlığa ve doğaya sayısız katkısı bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları;

Sera etkisi ile mücadele eder

     İklim değişikliğinin en önemli sebebi; yok edilen yağmur ormanları ve fosil yakıt kullanımı sonucunda ortaya çıkan aşırı miktardaki sera gazıdır. Yeryüzüne güneşten gelen ısı toprak tarafından yansıtıldıktan sonra bu gaz kütlelerinin içerisinde sıkışarak atmosferdeki ısının kalıcı olarak artmasına sebep olur. En çok bilinen sera gazı ise karbondioksittir (CO2). Ağaçlar, karbondioksiti emip, içerisindeki karbonu emdikten sonra kalan oksijeni atmosfere bırakırlar.

Havayı temizler

     Ağaçlar atmosferdeki kötü koku ile amonyak, nitrojen dioksit, sülfür dioksit ve ozon gibi havayı kirleten gazları emer; kabuk ve yaprakları yoluyla havadaki partikülleri filtreler.

Oksijen üretirler

     4.000 metrekarelik ağaçlık alan, bir yılda 18 kişiye yetecek kadar oksijen üretir.

Şehri ve sokakları serinletir

     Son 50 yılda ısıyı çeken asfalt yol ve binalar hızla artarken, havanın 14,5 derece arttığı tespit edilmiştir. Ağaçlar, bina ve yollara gölgelik alan yaratarak, şehirlerdeki ısı adalarının oluşumunu önleyerek ve yaprakları yolu ile havaya su buharı püskürterek yoğunluklarına göre şehrin ısısını 12 dereceye kadar serinletebilirler.

Enerji tasarrufu yapar

     Müstakil bir evin dört yanına doğru biçimde dikim yaparak yaz aylarındaki klima gideri %50 oranında azaltılabilir. Serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltarak, enerji üreten cihazların sebep olduğu karbon salınımını da azaltmış oluruz.

Su tasarrufu yapar

     Suyun az bulunduğu alanlarda, ağaç gölgeleri buharlaşmayı yavaşlatır. Daha yeni ekilmiş bir ağaç bile haftada en fazla 55 litre suya ihtiyaç duyar ve bu suyu yeraltı suyu olarak doğaya geri bırakır.

Erozyonu önler

     Tepelerde ve dere kıyılarındaki ağaçlar toprağın akışkanlığını azaltır ve toprağı bir arada tutmak için kökleri ile örümcek ağı gibi toprağı tutarlar.

Arama Ekranını Kapat